BLOG

Korona Virüs Önlemleri Kapsamında Arge ve Tasarım Merkezi Personeli Evden Çalışabilecek

24.03.2020

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan yapılan duyuru ile teşvik kapsamında ArGe ve Tasarım Merkezlerinde fiziki olarak çalışması gereken araştırmacı, mühendis ve teknisyenler evlerinde çalışabilecektir.

Duyuru Metni

4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu, 5746 sayılı Araştırma, Geliştirme ve Tasanm Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun ve ilgili yönetmelikler, Teknoloji Geliştirme Bölgelerinde (TGB) faaliyet gösteren şirketler ile Ar-Ge ve Tasarım merkezlerine sahip işletmelerin, kendilerine tanınan muafiyetlerden ve teşviklerden yararlanabilmesi için  Ar-Ge ve tasarım faaliyetlerini bu alanlar içerisinde fiziki olarak gerçekleştirmeleri zorunludur.


Covid 19 salgin riski nedeniyle alınan tedbirler kapsamında; ilgili mevzuat ve teşviklerden sorumlu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından ortak bir karar alınmıştır. 


Teknopark şirketleri ile Ar-Ge ve Taşanm Merkezleri, evinden çalışmalarını uygun gördükleri personel sayılarını aylık olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bildirerek, muafiyet ve teşviklerden 2020 yılı Nisan ayı için gerekli faydalanmaya devam edebileceklerdir.


İki aylık bu geçici uygulama ile;  TGB’lerde faaliyet gösteren şirketler ile Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerinde çalışan personelin evden çalışmalarının önü açılmıştır. 
Bahsekonu şirketleri, mevcut personelin yapısını dikkate alarak uzaktan çalışma konusunda gerekli tedbirleri almaya yetkilidir.

 

Coronavirus, Corona virüs, Koronavirüs, Covid-19, COVID-19, Covid 19 Önlemleri, Arge ve Tasarım Merkezi Personeli

Paylaş: