Yatırım Teşvikleri

Yatırım Teşvik Belgesi KDV İstisnası

14.02.2021

Yatırım Teşvik Belgesi KDV İstisnası bölgesel yatırım teşvik belgesi yanında genel yatırım teşvik belgesi kapsamında da sağlanan önemli bir avantajdır.

3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu gereğince, teşvik belgesini haiz yatırımcılara teşvik belgesi kapsamında yapılacak;

  • Makine ve teçhizat ithal ve yerli teslimleri ile
  • Belge kapsamındaki yazılım ve gayri maddi hak satış ve kiralamaları

KDV’den istisna edilebilir. Aynı hüküm, teşvik belgesinin veya teşvik belgesi kapsamı makine ve teçhizatın devir işlemleri ile makine ve teçhizat listelerinde set, ünite, takım vb. olarak belirtilen malların kısmi teslimlerinde de uygulanır.

Sabit yatırım tutarı beşyüzmilyon Türk Lirasının üzerindeki stratejik yatırımlar kapsamında yapılacak bina-inşaat harcamaları KDV iadesinden yararlandırılabilir.

 

Yatırım Teşvik Belgesi KDV Muafiyet Yazısı Nasıl Alınır?

Yatırım teşvik belgesi kapsamındaki makine teçhizat ile yazılımlar için KDV istisna yazısı vergi dairelerinden alınmaktadır.

Yatırım Teşvik Sistemi  - Bölgesel Teşvik Destek Unsurları ve Oranları

Yatırım Teşvik Belgesi Danışmanlık Hizmetlerimiz

Yatırım Teşvik Belgesi Danışmanlığı Plus Global Danışmanlık olarak İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Gaziantep, Kahramanmaraş, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Kayseri, Denizli, Konya, Trabzon vb. bütün illerimizde Devlet Teşvikleri Uzmanı ekiplerimiz tarafından sürdürülmektedir.

 

Yatırım teşvikleri ile ilgili bilgiler için Plus Global Danışmanlık ile irtibata geçebilirsiniz.

 

Bütün devlet teşvikleri ile ilgili detayları görmek için tıklayınız.

 

Yatırım teşvik belgesi ile ilgili detaylar için tıklayınız.

Paylaş: