BLOG

Güneş Enerjisi GES Yatırım Teşvik Belgesi

Güneş Enerjisi GES Yatırım Teşvik Belgesi
21.02.2021

Güneş Enerjisi GES Yatırım teşvik belgesi Sanayi Bakanlığı’ndan alınmaktadır. 

Yatırım teşvik mevzuatında yapılan değişiklik ile;

"Güneş enerjisinden elektrik üretimi yatırımlarında; modernizasyon niteliğindeki yatırımlar, 240 KW altı kapasitedeki (çatı dâhil) yatırımlar." yatırım teşvik belgesi dolayısıyla yatırım teşviklerinden yararlanamamaktadır.

Buradan hareketle  240 KW  ve üzerindeki güneş enerjisi elektrik üretimi yatırımları yatırım teşviklerinden yararlanabilecektir.

Güneş Enerjisi GES Genel Yatırım Teşvik Belgesi

Güneş Enerjisi GES Yatırım Teşvikleri bölgesel yatırımlardan yararlanamamaktadır.

Fabrika çatı, tarım arazileri veya ahırların üzerine yapılacak Güneş Enerjisi Elektrik üretimi yatırımları için genel yatırım teşvik belgesi alınabilmektedir.

Ayrıca tarım ile ilişkilendirilebilecek güneş enerjisi yatırımlarına açık çağrı bulunması ve çağrı kapsamında yer alması durumunda Kırsak Kalkınmayı Destekleme Kurumu KKDK - Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında %50 hibe alınabilmektedir.

Genel Yatırım Teşvik Belgesi alınabilmesi için ise hangi ilde yatırım yapılacak ise o ildeki asgari yatırım tutarı şartının gerçekleştirilmesi gerekmektedir. 1 ile 2. bölge illeri için 1 milyon TL, 3, 4, 5 ile 6. bölgelerde yer alan iller için 500 bin TL asgari yatırım şartı yer almaktadır.

Genel yatırım teşvik belgesi kapsamında (makine ve teçhizat için);

  • KDV muafiyeti
  • Gümrük vergisi muafiyeti

bulunmaktadır.

Ayrıca detaylı bilgi için Yatırım Teşvik Destekleri sayfasını tıklayınız.

Yatırım Teşvik Bölgeleri - İllerin Yatırım Teşvik Konuları ve Asgari Yatırım Tutar ve Kapasiteleri

İllerdeki yatırım teşvik konusu sektörleri, asgari yatırım tutarı ve kapasitelerini görmek için illerin üzerine tıklayınız.

-İllerin Yatırım Teşvik Bölgeleri Dağılımı (01.01.2021 tarihinden itibaren geçerlidir.)

 

Yatırım Teşvik Bölgeleri detayları için tıklayınız.

 

Enerji sektörü teşvikleri için tıklayınız.

 

Yatırım Teşvik Belgesi Danışmanlık Hizmetlerimiz

Yatırım Teşvik Belgesi Danışmanlığı, Devlet Teşvikleri ve Destekleri Danışmanlık Hizmetleri Plus Global Danışmanlık olarak İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Gaziantep, Kahramanmaraş, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Kayseri, Denizli, Konya, Trabzon vb. bütün illerimizde Devlet Teşvikleri Uzmanı ekiplerimiz tarafından sürdürülmektedir. Yatırım Teşvik Danışmanlığı için tıklayınız.

 

Yatırım teşvikleri, yatırım teşvik bölgeleri, yatırım teşvik belgesi konularında Plus Global Danışmanlık ile irtibata geçebilirsiniz.

Paylaş: