Haberler

Kısa Çalışma Ödeneği KÇÖ Başvuruları Başladı: 30 Günlük Süreyi Kaçırmayın - 7256 Sayılı Kanun

Kısa Çalışma Ödeneği KÇÖ Başvuruları Başladı: 30 Günlük Süreyi Kaçırmayın - 7256 Sayılı Kanun
02.12.2020

Kısa çalışma ödeneğine KÇÖ yeni başvuru süreci 01.12.2020 tarihi itibariyle başladı. 7256 Sayılı Kanun

Düzenleme ile;

  • Daha önce başvurmayan işyerleri kısa çalışma kapsamına girebilecek.
  • Başvurmuş iş yerleri yeni işçileri için ödenek talep edebilecek.
  • Öte yandan Sosyal Koruma Kalkanı kapsamında işe dönüş desteği için başvuru süresi de 31 Aralık’ta sona erecek. Sigortalı veya sigortasız çalıştırırken işten çıkardığı işçisini işe alan işverene ayda bin 324 lira destek verilecek.
  • Daha önce işten çıkardığı veya halen çalıştırdığı sigortasız işçisini sigortalı çalıştırmaya başlayan işveren geçmişe dönük cezai yaptırımlardan kurtulacak.

Normalleşme destek ödemeleri 30 Haziran 2021’e kadar uzatıldı

Normalleşme destek ödemeleri 30 Haziran 2021’e kadar uzatıldı

Kısa çalışma ödeneği başvuru süresi uzatıldı

7256 sayılı Kanun Kapsamında; Cumhurbaşkanlığı tarafından yayımlanan karara göre, Kısa çalışma ödeneği KÇÖ için yeni başvurular 01.12.2020 tarihi itibarıyla yeniden başladı. Kararla 30 Haziran’dan önce başvuruda bulunmayan işyerleri de başvuruda bulunabilecek.
Bu tarihe kadar ödeneğe başvurmayan işyerleri 31 Aralık tarihine kadar başvurmaları halinde 1 Aralık 2020 tarihinden itibaren 3 ay süreye kadar ödenekten yararlanabilecek. Daha önce ödenekten yararlanan işyerleri ilave işçi için de ödenek talebinde bulunabilecek.
Kısa çalışma ödeneği başvurusu süresinin uzatılmasına ilişkin karar dün yürürlüğe girdi. Karar kapsamında yapılan ödemeler başlangıçta belirlenen işsizlik süresinden düşülmeyecek.
Daha önce başvuruda bulunmayan işyerlerinin başvuru yapabilmelerine imkan tanındı. sağlandığını Kısa Çalışma Ödeneği yeni başvuruların 01.12.2020 tarihi itibarıyla alınmaya başlandı. Düzenlemeye göre, Covid-19 nedeniyle 30 Haziran’a kadar ödeneğe başvurmayan işyerleri 31 Aralık tarihine kadar Türkiye İş Kurumu’na başvurarak düzenlemeden yararlanabilecek. Bu işyerleri 1 Aralık 2020 tarihinden sonraki dönem için 3 ay süresince kısa çalışma ödeneği alabilecek.

7256 Sayılı Kanun İlave İşçiye De Ödenecek Verilecektir.

Daha önce ödenekten yararlanan işyerleri ilave işçiler için de ödenek talebinde bulunabilecek. Bu işyerleri daha önce kısa çalışma uygulamasından yararlanmayan çalışanlarını da bildirerek başvuru yapabilecek. Daha önce ödenekten yararlanılan işçiler için yeni bir başvuruya ihtiyaç bulunmuyor. Uzatma kapsamında ödeneklerden yararlanmaya devam edilecek.

Kısa Çalışma Ödeneği KÇÖ Başvuruları Sadece E-Devletten

Kısa çalışma başvuruları sadece e-devlet üzerinden yapılabilecek. Bunun dışında posta, e-posta kanalı ile herhangi bir başvuru alınmayacak. Kısa çalışma ödeneği başlama tarihinin 1 Aralık 2020 veya sonrası olarak bildirilecek.
Kısa Çalışma Ödeneği için 30 Günlük Süreyi Kaçırmayın
Sosyal Koruma Kalkanı kapsamında işe dönüş desteği için başvuru süresi de 31 Aralık’ta sona erecek. Sigortalı veya sigortasız çalıştırırken işten çıkardığı işçisini işe alan işverene ayda bin 324 lira destek verilecek. Daha önce işten çıkardığı veya halen çalıştırdığı sigortasız işçisini sigortalı çalıştırmaya başlayan işveren geçmişe dönük cezai yaptırımlardan kurtulacak.

Aylık Bin 168 Lira Destek

Söz konusu işçileri 31 Aralık’a kadar işe alacak işverene, işçi başına günlük 44.15 lira ödenecek. İşveren işe aldığı işçileri ücretsiz izne ayırmak zorunda kalırsa, işçilere aylık bin 168 lira nakdi ücret desteği verilecek.

 

Bütün devlet teşvikleri ile ilgili detayları görmek için tıklayınız.

 

Daha detaylı bilgiler için tıklayınız.

 

SGK Teşvikleri hakkında detaylı bilgi almak ve Ücretsiz Ön Analiz yaptırmak, SGK teşviklerini hesaplamak için Plus Global Danışmanlık ile iletişime geçiniz.

 

Paylaş: