Hizmetlerimiz

SGK Teşvikleri

SGK Teşvikleri
09.05.2019

SGK teşvikleri istihdam ve sigorta prim desteği (işveren teşvik sistemi, işveren teşvik sorgulama) ile firmalara önemli fırsatlar ve maliyet avantajı sağlamaktadır. İşverenlerin en önemli maliyet kalemlerinden bir tanesi de hiç şüphe yok ki SGK ya ödenen primlerdir. 2011 yılından itibaren çıkarılan Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnameler ile işverenlerin SGK primlerinden kaynaklı maliyetleri azaltılmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda yürürlüğe giren teşvik uygulamaları ile işverenlerin SGK’ ya ödeyeceği primler belli şartlar altında azalmaktadır.

 

Firmalarca optimum faydanın elde edilmesi gerek işsizliğin azalması, gerekse ekonomimizin temel taşı olan firmalarımızın ayakta kalması bakımından hayati önemdedir. Bu süreçte alanında uzman kişilerden destek alan firmalar, devlet tarafından sunulan SGK prim teşviklerinden etkin şekilde faydalanarak büyük ölçüde prim yüklerinden kurtulma imkânına sahip olmuştur. Ancak maalesef mevzuatın ve sürecin karmaşıklığında kaybolarak teşviklere ulaşamayan firmalar da azımsanmayacak sayıdadır. Özellikle en küçük kaynağın dahi önemli olduğu günümüz zorlu ekonomik koşullarında, sunulan her türlü devlet imkânından profesyonel olarak faydalanmak firmalar bakımından artık zaruri bir ihtiyaç halini almıştır.

Plus Global Danışmanlık olarak mevcut SGK Prim destekleri ve yeni istihdam teşvik düzenlemelerini güncel olarak takip  eden profesyonel ekibimizle yanınızdayız.

SGK Prim Teşvikleri Kapsamında Sağlanabilecek Faydalar:

SGK Prim Teşvikleri kapsamında;

 • Sigorta Primi İşveren Payı
 • Sigorta Primi İşçi Payı
 • İşsizlik Sigortası İşçi ve İşveren Payı
 • Gelir (Stopaj) Vergisi

teşvikleri ile birlikte bir çalışandan 2.943,00 TL’ye kadar prim teşviki almanız mümkündür.

 

SGK Prim teşviklerinden faydalanabilmeniz için; birçok değişken şartın bir arada gerçekleşmesi gerekmektedir. İşe alınan personelin 3 ya da 6 ay işsiz kalmış olması, teşvikli personelin işe girdiği tarihten önceki altı aylık ortalama işçi sayısına ilave istihdam niteliği taşıması, işverenin SGK’ ya prim borcunun olmaması gibi şartlarla birlikte SGK teşviklerinden faydalanma imkanına sahip olabilirsiniz.

Bu kapsamda tarafımızca;

 • 6111 Sayılı Kanun Teşvikleri,
 • 4857 Sayılı Kanun Teşvikleri,
 • 7103 Sayılı Kanun Teşvikleri,
 • 6645 Sayılı Kanun Teşvikleri,
 • 6486 Sayılı Kanun(Bölgesel Teşvikler),
 • 7252 Sayılı Kanun (KÇÖ Teşviği),
 • Geçmiş Alınmayan Teşvikler

kapsamlı olarak analiz edilerek sizin için maksimum teşviin alınacağı şekilde personel bazlı kanun numaraları belirlenmektedir.

 

Mevzuatta yer alan şartların gerçekleşmesi halinde sigorta prim maliyetlerinizin tamamına kadarı (işçi bazlı) teşvik kapsamına girecektir. Bununla birlikte doğru yönlendirmelerle gerekli şartların sağlanması halinde çalışanlarınız için ödediğiniz Gelir Stopaj Vergisi  ve Damga Vergisi de teşvik kapsamında yer alacaktır.

 

Ücretsiz Ön Analiz Çalışması

SGK prim teşvikleri işine özel geliştirilen bilgisayar programı marifetiyle alınan veriler ve alanında uzman personelimizin manuel kontrolüyle birlikte firmanızın hak ettiği teşvikler belirlenmektedir (SGK işe giriş ve SGK e-bildirge sistemi üzerinden). Bu kapsamda çıkan sonuçlar bir rapor halinde size sunulmakta ve SGK ya fazladan ödediğiniz tutar açık bir şekilde ortaya konmaktadır.

 

Diğer önemli istihdam teşvik başlıkları aşağıda yer almaktadır:

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği

Türkiye İş Kurumu İşbaşı Eğitim Programları

 

SGK Teşvik Danışmanlık Hizmetlerimiz

SGK Teşvik Danışmanlığı, Devlet Teşvikleri SGK Danışmanlık, SGK destek, SGK destek sorgulama, SGK teşvik iadesi, SGK teşvik primi, SGK teşvikleri, SGK teşvikleri işkur, sgk teşvikleri 17103, 27103 teşvik şartları, teşvik tanımlama, işkur teşvik sorgulama, sgk teşvik hesaplama, sgk teşvik hesaplama programı, devlet teşvikleri sigorta vb. konularda),  Plus Global Danışmanlık olarak İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Gaziantep, Kahramanmaraş, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Kayseri, Denizli, Konya, Trabzon vb. bütün illerimizde Devlet Teşvikleri Uzmanı ekiplerimiz tarafından sürdürülmektedir. Plus Global Danışmanlık tarafından SGK Teşvik hesaplama ve SGK Teşvik sorgulama hizmeti verilmektedir.

 

SGK Teşvikleri hakkında detaylı bilgi almak ve Ücretsiz Ön Analiz yaptırmak, SGK teşviklerini hesaplamak için Plus Global Danışmanlık ile iletişime geçiniz.

 

SGK Teşvikleri Kapsamında 7252 Sayılı Kanun Kısa Çalışma Ödeneği ve Nakdi Ücret Desteğinin Tüm Detayları

İşçi Çıkarma - İş Sözleşmesi Fesih Yasağı ve Nakdi Ücret Desteği Süreci

Hayati Önem Taşıyan SGK Prim Teşvik Sürelerinin Uzatılması Gündemde

7552 sayılı Kanun ile Çalışma Hayatına İlişkin Yeni Düzenlemeler - Koronavirüs Sonrası Normale Dönüş Teşvikleri

Deneme Süreli İş Sözleşmesi İle Çalışan İşçiler Ve İşçi Çıkarma Yasağı

Koronovirüs Nedeniyle Getirilen Yeni Düzenlemeler - 7244 sayılı Kanun - Ücretsiz İzin Desteği ve İşten Çıkarma Yasağı

SGK ve İş Hukuku Bakımından Corona Virüs Salgınının (Pandemi Covid-19) Muhtemel Sonuçları ve Çözüm Önerileri

 

Paylaş: