Hizmetlerimiz

Laboratuvar Kurulumu Teşvik ve Destekleri

Laboratuvar Kurulumu Teşvik ve Destekleri
20.07.2020

Laboratuvar Kurulumu Yatırımları ülkemizin ar-ge yatırımları ve kapasitelerinin artırılması için önemlidir. Bu kapsamda öncelikli yatırım konuları arasına bu konu da eklenmiştir.

Laboratuvar Yatırımları için 2 temel destekten söz edilebilir. Yatırım Teşvikleri ve TÜBİTAK 1515 Öncül Ar-Ge Laboratuvarları Destekleme Programı

TÜBİTAK 1515 Öncül Ar-Ge Laboratuvarları Destekleme Programı

1515 Öncül Ar-Ge Laboratuvarları kapsamında, ülkemizde Ar-Ge Laboratuvarı kurmayı amaçlayan ve alanında önde gelen teknolojiler oluşturan firmaların, Türkiye’deki sermaye şirketi şeklindeki yapılanmaları başvuru yapabilir.

TÜBİTAK’a niyet beyanında bulunan ve kuruluşun bağlı olduğu ulusal veya uluslararası,alanında önde gelen teknolojiler oluşturan firmanın;

  • Son üç (3) yıldaki ortalama Ar-Ge yoğunluğunun en az %1 ve
  • Son üç (3)yıldaki net satış ortalamasının en aziki (2) milyar TL olması

gerekir.

Laboratuvar Yatırım Teşvikleri

Bu çerçevede bakanlıklar ve kurumlar tarafından önemli teşvik, destek, hibe ve yardımlar laboratuvar kurulumu için sağlanmaktadır. Laboratuvar teşvik ve destekleri bakanlık bazında aşağıda yer almaktadır:

İl ve sektöre göre değişen Yatırım Teşviklerinden Laboratuvar kurulumu da yararlanmaktadır.
Yatırım teşvikleri kapsamında Bölgesel Teşvik unsurlarından yararlanabilecek Laboratuvar yatırımı konuları aşağıda yer almaktadır:

Laboratuvar Yatırımları öncelikli yatırım konuları arasındadır. Laboratuvar yatırımları; 5 inci bölgede uygulanan bölgesel desteklerden faydalanabilir. Ancak bu yatırımlar, 6 ncı bölgede yer almaları halinde bulunduğu bölge desteklerine tabidir.

 

Yatırım Teşviklerinde Laboratuvar Kurulumu 5 ve 6. Bölge Teşvik Unsurları ve Yararlanma Durumu

Laboratuvar yatırımları teşvikli bölgeler ve iller, yatırım teşvikleri unsurları ve il bazında asgari yatırım tutarları ve kapasite sınırları için tıklayınız.
Bunların dışında;

  • KOSGEB İleri Girişimci Destekleri kapsamında makine ve sermaye desteği,
  • KOSGEB İş Geliştirme Destekleri
  • ARGE çalışmaları için KOSGEB ve TÜBİTAK Destekleri

mevcut bulunmaktadır.

 

Bütün devlet teşvikleri ile ilgili detayları görmek için tıklayınız.

 

Yatırım teşvik belgesi ile ilgili detaylar için tıklayınız.

 

Laboratuvar Yatırım  Teşvik ve Destekleri Danışmanlığı, Devlet Teşvikleri ve Destekleri Danışmanlık Hizmetleri, Plus Global Danışmanlık olarak İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Gaziantep, Kahramanmaraş, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Kayseri, Denizli, Konya, Trabzon, Denizli, Manisa, Tekirdağ, Samsun, Malatya vb. bütün illerimizde Devlet Teşvikleri Uzmanı ekiplerimiz tarafından sürdürülmektedir.

Paylaş: